Dneska tu sepisuji i jiný druh článku, než bylo zatím obvyklé. Chci na svém webu psát o svých pracovních cestách, co jsem zažil, kde všude jsem tvořil nějaký projekt, ale také se moc rád podělím o recenze produktů, které aktivně využívám. Jako první jsem si vybral produkt, který jsem si pořídil cca před půl rokem. Jedná se o Apple Studio Display, po kterém jsem pokukoval již delší dobu. Jsem fanouškem a uživatelem produktů Apple snad od svých 15 let, kdy jsem dostal svůj první iPhone 3GS. Pracuji na MacBooku Pro 2023 v 16ti palcové variantě. Jedna z věcí, kterou na této technice miluji, je display. Retina je pastva pro oči. Poslední dobou jsem si svůj pracovní MacBook napojoval na Dell monitor a hodně mi vadily ty „nereálné“ barvy a celkově jsem cítil velký downgrade.
Nevlastnil jsem high-end monitor, a věřím, že by to bylo o dost lepší na mém novém MSI monitoru, který jsem si nedávno pořídil. Nicméně jsem dlouho koukal po Studio Displayi, ale váhal jsem, jelikož ta cena je prostě pouze za „display“ dost vysoká. Apple nabízí dvě varianty. Ta první začíná cca od 42 000 Kč a druhá XDR varianta se začíná pohybovat okolo 133 000 tisíc… ano, tolik peněz za display! 😀
Já koukal po levnější verzi, která nabízí spoustu funkcí, které jsem věděl, že ocením. Další požadavek byl VESA držák, abych si s displayem v případě nutnosti mohl pohybovat, jak se mi bude chtít. Zde je poté výhoda, že se display překlápí i na výšku dle toho, jak si monitor nastavíte. Něco podobného můžete znát třeba u iPadu.
Studio Display jsem tedy pořídil ve verzi s VESA držákem a začal ho aktivně využívat. VESA držák si musíte dokoupit zvlášť, jelikož není součástí balení. Nyní po půl roce vám mohu říct svůj názor na tento produkt.
Co se mi hodně líbí a bylo to také prioritou pořízení, je, že hodnota DELTA E je zde pod hodnotu 1! Co znamená DELTA E? V rychlosti se jedná o to, jak zobrazená barva se co nejvíce podobá té, kterou vnímá vaše oko. Nestane se vám tedy to, že uděláte nějakou grafickou práci jako na starém monitoru, kde vidíte nějaké barvy, ale po exportu a poslání klientovi nemusí být výstup stoprocentní. Kvalita odevzdané práce je pro mou osobu zásadní, a proto jsem i toto vnímal jako jeden z hlavních benefitů.
Rozsah jasu je zde až 600 nitů a je jasně čitelný ve všech světelných podmínkách. Z velké části Apple počítá, že tento produkt budete mít doma, v práci či studiu. Zde si pak nastavíte jas dle potřeby, který reaguje i na to, jestli je noc, nebo den. Funkce True Tone je zde tedy samozřejmostí.
Když si naplánuji nějaký videocall, nemusím zapínat MacBook. Je zde 12 MP ultraširoká kamera s centrováním záběru. Zde bych rád upřímně uvedl, že kvalita zobrazení by mohla být i u displeje této cenovky vyšší, ale na běžné videocally je to pro mou osobu dostačující. Je zde skvělé i to, že reproduktory dokáží snímat to, co říkáte přímo vy, a tlumí hluk okolo.
Reproduktory má monitor zabudované v sobě. Je jich celkem šest, a je zde i prostorový zvuk. Takže jakýkoliv film, nebo hudba zní naprosto fantasticky.
Display má 27 palců, 14,7 milionu pixelů a nabízí zobrazení 5k. Ohledně displaye, jak jsem psal i výše, nemám absolutně co vytknout, a byl to jeden z důvodů, proč jsem na tento display chtěl přejít. Ty barvy jsou prostě neskutečné.
Display je vybaven svým A3 čipem, který dostává i pravidelné aktualizace. Je tedy možné, že Apple přijde s nějakým vylepšením, takže pravidelně kontrolujte aktualizace. Ze zadu monitoru najdete tři USB-C porty a jeden Thunderbolt, přes který můžete i svůj MacBook nabíjet. Pozor, toto asi neplatí na všechny MacBooky, a doporučuji si toto zjistit před koupí.
Studio Display je určen hlavně pro vaše Apple zařízení. Pokud byste chtěli napojit Windows PC, jde to. Sám jsem koukal na nějaké návody, jak si na tento display napojit i herní PC, abych si užil toto rozlišení i při hraní. Bohužel je zde dost omezení toho, co vám nebude fungovat, ale jde to. Já to osobně nakonec nezkoušel, ale v budoucnu se k tomu třeba dostanu. Primárně tento display mám ale na práci, a tak to zůstane. Na hraní používám monitor od MSI, konkrétně model G32CQ4 E2.
Jaké je tedy finální zhodnocení?
Za mě se rozhodně monitor vyplatí pořídit, pokud již vlastníte produkty od Applu a aktivně na nich pracujete. Pravidelně upravujete fotky, nebo stříháte videa? Display vám vaši práci dost zpříjemní. Osobně mě ani z displaye tolik nebolí oči, jelikož se monitor přizpůsobuje světelným podmínkám. Pro práci s grafikou je tento display také skvělou volbou. Pokud tedy chcete investovat do zařízení, které vám dokáže sloužit spoustu let, tak určitě neuděláte chybu.
Pokud však uvažujete nad koupí a vaše práce jsou e-maily, kancelářská práce a občasný edit fotek z dovolené, myslím si, že vám dokáže postačit klasický monitor a ještě ušetříte.
Tak zase příště…
Štefan